DOLAR 32,8323 -0.21%
EURO 35,6619 -0.61%
ALTIN 2.535,500,04
BITCOIN 2201650-0,14%
İstanbul
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Her yıl 8 milyon kişi tütün ürünleri  nedeniyle hayatını kaybediyor

Her yıl 8 milyon kişi tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybediyor

Dünyada yılda 8 milyon kişinin tütün ürünleri nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Atam Taşdemir, “Sigara ve nargile gibi tütün ürünlerinin kullanımı, başta akciğer ve kalp damar hastalıkları olmak üzere diğer organlarda da hastalık gelişmesinde rol oynamaktadır. Mide-bağırsak hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, unutkanlık, göz tansiyonu ve bazı cilt hastalıkları sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazla görülmektedir” dedi.

ABONE OL
Haziran 9, 2022 13:57
Her yıl 8 milyon kişi tütün ürünleri  nedeniyle hayatını kaybediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tütün ve tütün ürünü bağımlılığının, önemli ve tedavi edilmesi gereken bir sağlık ve çevre sorunu olduğuna dikkat çeken İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Zeynep Atam Taşdemir, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Sekreteri görevinde de bulunan Uzm. Dr. Taşdemir, Dünya Tütünsüz Günü’nün 1987 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün salgınına karşı farkındalığı artırmak ve tütün dumanının sağlığa zararlarını topluma anlatarak harekete geçirmek amacıyla ilan edildiğini belirtti.

 

EN YAYGIN SİGARA VE NARGİLE

Dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddenin; sigara ve nargile gibi tütün ürünleri olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Taşdemir, tütünün tek başına kullanıldığı gibi tütüne bazı kimyasal işlemler yapılarak sigara, nargile, puro, pipo şekline getirilerek de piyasaya sürüldüğünü söyledi.

 

YILDA 1 MİLYONDAN FAZLA PASİF İÇİCİ ÖLÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre her yıl 8 milyondan fazla kişinin sigara ve tütün ürünleri kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiğini söyleyen Uzm. Dr. Taşdemir, “Bu ölümlerin yaklaşık 1.2 milyonunu kendisi sigara ve tütün ürünü kullanmayan pasif içiciler oluşturmaktadır. Tütün dumanında bir kısmının kansere neden olabileceği bilinen 4 binden fazla zararlı kimyasal madde tespit edilmiştir. Tütün dumanın aktif ve pasif solunması ile bu kimyasal maddeler insan vücuduna girerek zararlı etkilerini ortaya çıkarmaktadır” diye konuştu.

 

BİRÇOK HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Türün ürünlerini tüketmenin sağlığımıza zararlarından bahseden Uzm. Dr. Zeynep Atam Taşdemir, şu bilgileri paylaştı:

“Tütün ürünlerinin kullanımı başta akciğer ve kalp damar hastalıkları olmak üzere diğer organlarda da hastalık gelişmesinde rol oynamaktadır. Mide-bağırsak hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, unutkanlık, göz tansiyonu ve bazı cilt hastalıkları sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazla görülmektedir. Hatta tütün ürünleri kullanımı hem kadın hem erkeklerde kısırlık gelişmesine, hamilelik oluşmuşsa kadınların düşük yapmasına, küçük ve erken bebek doğumlarına, ölü doğumlara da neden olabilmektedir.”

 

KAPALI ALANDA SİGARA TÜKETİLMEMELİ

Kapalı alanlarda tütün ürünlerinin kullanılmasının, iç ortam hava kirliliğine neden olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Taşdemir, “Bu gibi ortamlarda bulunan sigara içmeyen kişiler dumanla kirlenmiş olan havayı solumak durumunda kalırlar. Bu duruma ikinci-el (second-hand)/ pasif etkilenim denir. Bu durum tütün ürünü kullanmayan erişkinlerde de tütün ile ilişkili hastalıklara ve özellikle çocuklarda solunum yolları enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, astım gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

ELEKTRONİK SİGARALARDAN UZAK DURULMALI

Son zamanlarda ortaya çıkan ve gelecekte çok daha büyük sorun olma potansiyeli olan bir diğer konunun da elektronik sigara ve türevleri olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Taşdemir, “Bu cihazların da en az sigara kadar sağlık üzerine zararları olduğu kanıtlanmıştır. Sigara bırakma tedavisinde geçiş aracı olarak kullanılması önerilmemekte, elektronik sigaraların oluşturduğu yapay dumanın solunmasıyla ilişkili farklı hastalıkların oluştuğu da bilinmektedir” açıklamasında bulundu.

 

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİ ÜRETMEK İÇİN YILDA 600 MİLYON AĞAÇ KESİLİYOR

Bu yıl 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü temasının tütün üretimi ve tütün kullanımının çevreye verdiği zararlar ile çevre koruması üzeri olduğunu belirten Uzm. Dr. Taşdemir, “Tütün ürünlerinin üretilmesinde kâğıt gereksiniminin karşılanması için her yıl 600 milyon ağaç kesilmektedir. Tütün ürünlerinin kullanımı küresel sıcaklık artışına neden olan tonlarca karbondioksit salınımına neden olmaktadır. Ayrıca tütün ürünlerinin üretimi ve kullanımı nedeniyle su kaynaklarımız tükenmektedir. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi ile hem sağlığımızı hem de çevremizi ve geleceğimizi koruyabiliriz. Sağlıklı, tütünsüz günler dilerim” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.