DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 364816-1,53%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vertiv Veri Merkezi Operatörlerinin Küresel Isı Dalgalarına Dayanmalarını Sağlayacak Öneriler Yayınladı
  • Gündem Manşet
  • Gündem
  • Vertiv Veri Merkezi Operatörlerinin Küresel Isı Dalgalarına Dayanmalarını Sağlayacak Öneriler Yayınladı

Vertiv Veri Merkezi Operatörlerinin Küresel Isı Dalgalarına Dayanmalarını Sağlayacak Öneriler Yayınladı

Kısa vadeli öneriler arasında düzenli veri merkezi soğutma sistemi bakımı da yer alıyor.

ABONE OL
Ağustos 31, 2022 07:51
Vertiv Veri Merkezi Operatörlerinin Küresel Isı Dalgalarına Dayanmalarını Sağlayacak Öneriler Yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, İstanbul [31 Ağustos 2022] – Rekor kıran sıcak hava dalgaları tüm dünyada manşetlere çıkarken ekonomileri zorlamaya devam ediyor. Aşırı ısınma, İngiltere’de veri merkezlerindeki kesintiler ve aksamalardan Fransa’daki enerji santrallerinde üretimin azalmasına ve dünya çapında kuraklıktan etkilenen bölgelerde su kullanımına ilişkin yükselen endişelere kadar veri merkezi operasyonları ve altyapısı üzerinde büyük bir etki yaratıyor. Kritik dijital altyapı ve süreklilik çözümlerinin küresel bir sağlayıcısı olan Vertiv (NYSE: VRT), bugün veri merkezi operatörleri ve ilgili işletmeler için bu zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olacak öneriler yayınladı.

 

“Tüm bu yaşananlarda net olan bir şey varsa o da aşırı hava koşullarının daha da yaygınlaşacağıdır. Bu gerçeği göz önünde bulundurup yeni koşullara hazırlıklı olmamız gerekiyor” diyen Vertiv Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Başkanı Karsten Winther, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Müşteriler her geçen gün aşırı ısının getirdiği zorlukların farkına daha iyi varıyor ve very merkezi operasyonları söz konusu olduğunda ortaya çıkan riskleri nasıl azaltabileceklerinin yollarını arıyorlar. Servis ekiplerimiz sadece anlık etkileri yönetmede değil aynı zamanda ileriye yönelik dayanıklılık oluşturma amacıyla nasıl hareket etmek gerektiği konusunda da gereken rehberlik ve desteği sağlayarak müşteriler için yarattıkları değeri kanıtladılar.”

Sistemleri serin tutmak ve veri merkezlerinin kesintisiz şekilde çalışmasına yardımcı olmak için Vertiv uzmanlarının acil eylem önerileri şöyle:

 

-Veri salonu yüküne bağlı olarak her bir soğutma ünitesindeki yükü azaltmak için mümkün olduğunca çok ünite çalıştırın. Normal süreçte bir kuruluş tüm yedek üniteleri çalıştırır ancak BT yükü yüzde 100 değilse kuruluşlar her bir soğutma ünitesinin mümkün olduğunca iyi çalışması için yeterli sayıda ünite çalıştırmalı. Bu soğutucu basıncını düşürür ve böylece yüksek ortam sıcaklığı ile yüksek basınçta takılma riski oluşmaz. Bu aynı zamanda daha verimli bir çalışma da sağlar.

 

-Düzenli bir bakım planı organize edin. Vertiv, müşterilerine üç ayda bir önleyici bakım planlaması yapmalarını öneriyor. Kompresör tabanlı (DX) üniteler için Vertiv, kondenser bobinlerinin üç ayda bir veya daha sık temizlenmesini tavsiye ediyor. Kondenser serpantininin düzgün ve düzenli olarak temizlenmemesi genel termal unite kapasitesinde ortam sıcaklığından daha fazla azalmaya neden olabilir. Ayrıca soğutucu şarj seviyesinin uygun şekilde korunması tasarım kapasitesinin ve çalışma verimliliğinin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Soğutucu şarjının çok yüksek ya da çok düşük olması operasyonel verimsizliklere yol açabilir.

“Dünya genelinde yaşanan benzeri görülmemiş sıcaklıklar veri merkezi operatörleri ve altyapı sağlayıcıları üzerinde artan bir baskı yaratırken onları güvenilirlik ve bağlantıyı sürdürmeleri konusunda zorluyor” diyen Vertiv Termal Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Steve Madara, sözlerine şöyle devam ediyor: “Aşırı hava olayları operatörün bulunduğu bölgenin özel koşullarına göre hazırlanmış sağlam bir önleyici bakım ve temizlik planının önemini ortaya çıkarıyor. Veri merkezi operatörlerinin aşırı boyutlandırma kapasitesini telafi etmek için işletme gideri takaslarına hazırlıklı olmaları gerekebilir.”

 

Günümüzde yaşanan sıcak hava olayları ve yarının belirsiz iklim koşullarının yaratacağı ihtiyaçları karşılayacak bir bakım ve hizmet planı oluşturmak için nitelikli bir veri merkezi hizmet sağlayıcısı ile ortaklık yapmak önemli.

 

Gezegen ısınmaya devam ettikçe ve iklim krizinin etkileri yoğunlaştıkça aşırı hava olayları daha da olağan hale gelecek. Bu nedenle kısa vadeli eylemlere sektördeki daha uzun vadeli sistemik değişikliklerin eşlik etmesi gerekecek.

“Sektör olarak yılın büyük bölümünde yüksek sıcaklıklara sahip ve bu sıcaklıklarla adapte olmuş coğrafyalar olan Orta Doğu, Afrika ve Avusturya gibi bölgelere bakmalı ve onların deneyimlerinden öğrenmeliyiz” diyen Madara, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bunu yaptığımızda statükonun bizi geleceğe taşımayacağı açık. Çatı alanı planlamasını yeniden değerlendirmemiz ve veri merkezi altyapımızı, kapasiteye ek olarak altyapı sistemlerinin yerleşimini yeniden düşünerek daha yüksek ısı yüklerine dayanacak şekilde tasarlamamız gerekiyor.”

 

 

Vertiv uzmanlarından uzun vadeli eylemlere yönelik en iyi uygulamalar ve tavsiyeler şöyle:

-Yüksek sıcaklıktaki ortamlarda güvenilirlik ve verimlilik sağlamak için tasarlanmış daldırma soğutma, susuz soğutma ve evaporatif serbest soğutma sistemleri dahil olmak üzere farklı türdeki soğutma sistemlerini göz önünde bulundurun.

 

-Enerji kaynağı olarak güneş pillerine güveniyorsanız, ortam sıcaklıkları arttıkça güneş pillerinin etkinliğinin azaldığını hesaba katın.

-Veri merkezi kapasitesini belirlemek için bugünün aşırı sıcaklıklarını hesaba katmayan geçmiş yılların verisine güvenmeyin. Onun yerine tahmine dayalı modellemeyi kullanın.

Veri merkezi soğutma sistemlerini denetletmek isteyen ya da aşırı hava olayları sırasında iş sürekliliği ve veri merkezi önleyici bakımı hakkında soruları olan kuruluşlar Vertiv.com’u ziyaret ederek Vertiv uzmanlarına ulaşabilirler.

 

#cooling #heating #hvac #heatingandcooling #hvactech #heatwave #climatechange #drought #savesoil #consciousplanet #datacenter #cloud #technology #cloudcomputing #cybersecurity

 

# # #

 

 

Vertiv Hakkında

Vertiv (NYSE: VRT) müşterilerinin hayati uygulamalarının sürekli çalışmasını, optimum düzeyde performans göstermesini ve iş ihtiyaçlarıyla birlikte büyümesini sağlamak için donanım, yazılım, analitik ve sürekli hizmetleri bir araya getiriyor. Vertiv, buluttan ağın ucuna kadar uzunan bir güç soğutma ve BT altyapı çözümleri ve hizmetleri potföyüyle günümüzün veri merkezlerinin iletişim ağlarının ve ticari ve endüstriyel tesislerin karşılaştığı en önemli zorlukları çözüyor. Şu anda merkezi Columbus, Ohio ABD’de bulunan Vertiv, yaklaşık 24 bin kişiyi istihdam ediyor ve 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Daha fazla bilgi ve Vertiv’den en son haberler ve içerikler için Vertiv.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

İleriye Dönük İfadeler

Bu yayın, 1995 tarihli Özel Menkul Kıymetler Dava Reformu Yasası, Menkul Kıymetler Yasası’nın 27. Bölümü ve Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın 21E Bölümü anlamında ileriye dönük ifadeler içermektedir. Bu açıklamalar sadece bir tahmindir. Gerçek olaylar veya sonuçlar burasa belirtilen ileriye dönük beyanlardakilerden önemli ölçüde farklı olabilir. Okuyucular, Vertiv ve operasyonlarıyla ilgili bu ve diğer önemli risk faktörlerinin tartışılması için Form 10-K hakkındaki en son Yıllık Rapor ve Form 10-Q hakkındaki sonraki Üç Aylık raporlar da dahil olmak üzere, Vertiv’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyalara yönlendirilir. Vertiv, yeni bilgiler, gelecekteki olaylar veya başka bir nedenle ileriye dönük beyanlarını güncelleme veya değiştirme konusunda hiçbir yükümlülük altında değildir ve herhangi bir yükümlülüğü açıkça reddeder.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.