DOLAR 32,1919 -0.1%
EURO 34,9600 0.3%
ALTIN 2.422,220,04
BITCOIN 22184281,62%
İstanbul
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye ve İtalya, Libya’da politik çözüm üzerinde anlaştı!

Türkiye ve İtalya, Libya’da politik çözüm üzerinde anlaştı!

ABONE OL
Temmuz 8, 2020 15:18
Türkiye ve İtalya, Libya’da politik çözüm üzerinde anlaştı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile bir araya geldi. Bakan Akar, İtalyan mevkidaşını Millî Savunma Bakanlığına gelişinde askeri törenle karşıladı.

Her iki Bakan, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

Heyetler arası görüşmenin ardından Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini açıklamalarda bulundu.

AKDENİZ’DE İŞBİRLİĞİ

“Değerli dostumuz” diye hitap ettiği Lorenzo Guerini’yi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Bakan Akar, “Sayın Bakan ile çok samimi, yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Ülkelerimizle, NATO ile, bölgemizle ilgili birçok konuda görüş alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

Bakanlığın operasyonları ve genel faaliyetlerine ilişkin İtalyan mevkidaşına bilgi verdiklerini belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

*Hem ikili ilişkilerimizle alakalı konularda hem de Libya, Suriye başta olmak üzere bölgesel konularda karşılıklı bilgi alışverişi gerçekleştirdik. Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri değerlendirdik.

*Bu konuda görüşlerimizi, sorularımızı, sorunlarımızı ortaya koyduk. Bu konuda cevaplarımızı karşılıklı olarak birbirimize verdik. Şunu söylemek istiyorum, Akdeniz bölgesinde İtalya ve Türkiye gibi iki büyük, önemli ülkeden bahsediyoruz.

*Bu iki ülkenin her alanda, özellikle de savunma ve güvenlik alanında hem sivil hem askeri kesimde yapacağı etkin iş birliğinin sadece ülkelerimiz için değil, aynı zamanda tüm bölge için de çok önemli yararlar sağlayacağına inandığımızı burada belirtmek istiyorum.

*Birçok konuda ortak ve benzer görüşleri paylaştığımızı da memnuniyetle müşahede ettik. Dolayısıyla birlikte çalıştığımız zaman ülkelerimizin hak ve menfaatlerinin korunması ve kollanması için de önemli faaliyetleri yapabileceğimizi gördük.

*Hem ikili olarak hem NATO içinde hem de AB çerçevesinde ilişkilerimizi geliştirmemizin bölge için, NATO için, ülkelerimiz için, AB için çok yararlı olacağı kanaatini burada açıkça söyleyebilirim.

İtalya ile Libya konusunda varılan anlaşma Ankara’daki ziyaret sonrası açıklandı.

Ziyaretlerinden dolayı İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini’ye bir kez daha teşekkür eden Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Görüşmemizin son derece faydalı geçtiğinin bir kez daha altını çizmek istiyorum. Bundan sonra da birlikte çalışmak suretiyle hem ülkelerimiz hem bölge için çok önemli işler yapabileceğimizin de altını çizerek belirtmek istiyorum” diye konuştu.

“SON DERECE OLUMLU BİR GÖRÜŞME OLDU”

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini de “Sevgili dostum Hulusi” diye hitap ettiği Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Bakan Akar ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren İtalyan Bakan Guerini, “Son derece olumlu bir görüşme oldu. Dostlar nasıl bir araya geliyorsa bu görüşme de o şekilde oldu” diye konuştu.

Konuları samimiyetle ve açıklıkla ele aldıklarını vurgulayan İtalyan Bakan Guerini, şunları söyledi:

*Vizyonlarımızı ve bilgilerimizi paylaştık. Bütün bunları İtalya ve Türkiye arasındaki dostluk çerçevesinde gerçekleştirdik. Bu dostluğun çok sağlam ve çok eskiye dayanan temelleri var.

*Toplumsal, ticari aynı zamanda da kültürel ve askeri olarak da bu köklü ilişkiler her zaman söz konusu oldu. İkili ilişkilerimizin durumu zaten dört dörtlüktür. Bunu zaten bugünkü birlikteliğimizde yine teyit ettik.

*Hem bulunduğumuz durumu gözden geçirerek hem de geleceğe baktığımızda tekrar teyit etmiş olduk.

LİBYA’DA POLİTİK ÇÖZÜM KONUSUNDA ANLAŞILDI

Görüşmelerde birçok konuyu ele aldıklarını belirten Lorenzo Guerini, şöyle konuştu:

*İstikrar gerektiren birçok konudan da bahsettik. Suriye olsun, Libya olsun, Irak ya da Doğu Akdeniz de bunların içindeydi. Kendi bakış açılarımızı birbirimizle paylaştık.

*Özellikle Libya konusunda, Libya’nın barışa ermesi için siyasi bir çözümü üretmemiz gerekliliği üzerinde yine mutabık kaldık.

*Doğu Akdeniz konusunda da aynı şekilde vizyonumuzu ve hangi sorumlulukları alacağımızı da paylaştık. Çünkü bunları almadığımız takdirde ortaya çıkabilecek olan gerginlikleri azaltma imkanımız yok ama bizim bunu yapmamız gerekli.

*Son derece dikkatli bir sohbet arkadaşı bulduk. Değerlendirmelerini çok net aktardığını fark ettim. Bilgilerin paylaşımında da çok samimi olduğunu ifade etmeliyim.

*Dostlar arasında ve aynı zamanda bağlaşıklar arasında zaten bunun böyle olması gerekiyor. Kaygı oluşturabilecek durumlar varsa onları da aşmak gerekiyor. Akdeniz’in istikrara kavuşması için de birlikte çalışmamız, hepimizin elini taşın altına koyması gerekir.

Görüşmede NATO’nun da ele alındığını dile getiren İtalya Savunma Bakanı Guerini, şunları kaydetti:

*Bu ittifak içerisinde birlikte neler yaptığımızın üzerinden geçtik. NATO’nun kendi ittifakının güney kanadına bakmasının ne kadar önemli olduğunu da dile getirdik.

*Aynı zamanda birçok misyonda ortak çaba gösterdiğimizin de altını çizdik. NATO misyonlarına Türkiye’nin askeri katkısıyla son derece belirleyici çabalarını, girişimlerini bizlerle paylaşmasından ötürü Türkiye’ye ve mevkidaşıma ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

*Aynı zamanda bu misyonlarda TSK mensuplarının gösterdiği profesyonellikten ötürü de kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Yakında, omuz omuza, birlikte çalıştığımız zaman gerçekten iyi çalışıyoruz.

BAKAN AKAR’DAN İTALYANCA SELAM

Bu tür görüşmelerin Türkiye ve İtalya arasındaki dostluğu da kuvvetlendirdiğini ifade eden Konuk Bakan Guerini, “Birlikte neleri başarabileceğimizi göstermesi bakımında da bu görüşmeler önem taşıyor” diye konuştu.

Bakan Akar’ın da konuşma sonrası teşekkür ederek, İtalya halkına İtalyanca selam göndermesi üzerine Lorenzo Guerini, “İtalyancanızı tebrik ederim” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERAkar ve Güler Libya'da Mehmetçik'le bir arada: Hafter'in hayalini siz durdurdunuzAkar ve Güler Libya’da Mehmetçik’le bir arada: Hafter’in hayalini siz durdurdunuz

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.