Ana sayfa Dünya Son dakika: ABD’nin dev uçak gemisi Girit Adası’na demirledi, Yunan sevinç çığlıkları...

Son dakika: ABD’nin dev uçak gemisi Girit Adası’na demirledi, Yunan sevinç çığlıkları attı!

243
0
Son dakika: ABD'nin dev uçak gemisi Girit Adası'na demirledi, Yunan sevinç çığlıkları attı!
Son dakika: ABD'nin dev uçak gemisi Girit Adası'na demirledi, Yunan sevinç çığlıkları attı!

Beraberinde 22 savaş gemisi ve yaklaşık 5 bin 600 askerle Doğu Akdeniz’e gelen nükleer uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’ın Suda Üssü’nde çekilmiş fotoğraflarını, hem ABD hem de Yunanistan resmi hesapları paylaştı.

USS Eisenhower’ın Suda’ya doğru ilerleyişini Yunan televizyonları canlı yayınla verdi, yerel medya Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Salı günü uçak gemisini ziyaret etmesinin beklendiğini bildiriyor.

Ziyareti sevinç çığlıklarıyla karşılayan Yunan medyası, Akdeniz’de yalnızca Suda Üssü’ndeki K-14 limanının bir uçak gemisinin demirlemesi için uygun olduğunu aktarıyor. Haberlerde ayrıca ABD ve Yunan tanklarının birlikte tatbikat yaptığı fotoğraflar da yer aldı.

Yunanistan hayranı ABD Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Twitter hesabından uçak gemisinin Girit’e demirlemesinden gurur duyduğunu ve limanın ABD’nin Doğu Akdeniz’deki varlığına benzersiz bir destek sağladığını yazdı.

YUNAN MEDYASI ÇİZGİYİ AŞTI

Yerel medyadaki haberlerde ayrıca “Atina Washington’ın bir sonraki hamlesini bekliyor: Amerikalılar Türk rüyasının üstüne F-35’le mezar taşı koyuyor” başlıkları atıldı, çizgiyi aşan yorumlara yer verildi.

Washington’a geçen yıl F-35 savaş uçakları için resmen başvuran Yunanistan, ayrıca Türkiye korkusuyla bir diğer sıkı fıkı müttefiki Fransa’dan 18 Rafale jeti satın aldı. Türkiye ise ABD tarafından F-35 programından daha önce çıkarılmıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here